Site içi arama

Dünyanın En Büyük Ahşap ve Yelkenlisi Dream Symphony' de Dream Ship Victory ve Duratek İşbirliği

DSV200px

Dünyanın En Büyük Ahşap ve Yelkenli Gemisi Dream Symphony'de
Dream Ship Victory ve Duratek İşbirliği

Dream Ship Victory Ltd, Duratek Epoksi ve Poliüretan Sistemleri'nin ürünlerini kullanarak Marmaris Bozburun'da 141 metrelik dünyanın en büyük ahşap ve yelkenlisi Dream Symphony'i inşa ediyor.

Dream Ship Victory ile Duratek arasında Temmuz 2011'de imzalanan anlaşmadan sonra, Dream Symphony'in inşasına KLM 474 Epoksi Ahşap Laminasyonu ve DURATEK 1000 Epoksi Elyaf Laminasyonu Sistemleri ile başlandı. Söz konusu ürünlerin toplam sarfiyatının 300 ton'u aşması bekleniyor.

Dream Ship Victory'nin sahibi ve genel müdürü Sayın Valeriy Stepanenko: "Duratek ile 7 yıldır çalışıyoruz. 2012 yılı sonunda ahşap laminasyon yöntemiyle üretilmiş olan 65 metrelik Mıkhail Vorontsov'u denize indirildi. Ahşap ve elyaf laminasyonunda kullanılan yapısal ürünlerin yani sıra, teknenin boyanmasında ve tüm diğer ihtiyaçlarında gerekli olan epoksi ve poliüretan esaslı ürünleri de Duratek'ten aldık. Uygulama, Duratek'in vermiş olduğu teknik yönlendirmeye göre yapıldı. Ürünler ve uygulamalar sırasında sürekli olarak bir kalite kontrol prosedürü takip edildi. Bu süreçte Duratek ürünleri üstün bir başarı gösterdi."

Duratek'in sahibi ve genel müdürü Sayın Selçuk Paksoy: "Dream Ship Victory ile çok uzun süreden beri çalışıyoruz ve bununla gurur duyuyoruz. Bu uzun süreç içinde, her iki taraf arasında güven üzerine kurulu çok yakın bir ticari ve teknik ilişki kuruldu. Neredeyse 40 yıllık bir firma olmamıza rağmen, Dream Symphony projesinde yer almak ve bu projenin inşasında ürünlerimizin kullanılması, beni daha henüz kariyerinin başındaki genç bir mühendisimmiş gibi heyecanlandırıyor. Dream Ship Victory kurulduğundan beri sürekli kendini geliştirdi. Yüksek kalitesiyle Türkiye için örnek bir tersane haline geldi. Bu tersanenin daha nice büyük projeye imza atacağına eminiz."

Gerard Dijkstra, Dykstra Naval Architects: ''Bozburun'da, Dream Ship Victory tersanesini ilk defa 2006'da ziyaret etme şansım oldu. Sahada bulunan birkaç mavi 200 lt'lik fıçı dikkatimi çekti. Tersane, ahşap laminasyon yöntemiyle büyük yelkenli yatlar inşa etme konusunda uzmanlaşmış bir yerdi. Sahada görülen büyük kereste stoğu, yapı malzemesi olarak neyin tercih edildiğini apaçık belli ediyordu.

Bu zamandan beri DSV ile birlikte çalışıyor ve üretilen teknelerin imalatıyla yakından ilgileniyoruz. 64 m'lik üç direkli velenalı uskuna tipi bir yelkenliyi daha yeni denize indirmiş olan DSV takımının bir parçası olmaktan da gurur duyuyoruz. İnanılması güç bir proje olan 141 metrelik dört direkli velenalı uskuna inşasına başlandı ve geminin postaları monte edildi. Bittiği zaman, dünyada şu ana kadar üretilmiş, gelmiş geçmiş en büyük ahşap gemi olacak.

Bir yapı ancak en zayıf halkası kadar güçlüdür. Mavi varillerin içeriğinin çözdüğü temel ayrıntı da bu. DURATEK'in yapıştırıcı ve reçineleri, kusursuz kereste bileşenlerini olması gerekenden çok daha sağlam bir arada tutuyor. Uygulama yöntemlerinin tatbiki de çok kolay.

Lamine ahşap yapıların boyutu büyüdükçe, kabul edilir hata payı da azaldı. DURATEK, ürünlerinin kalitesini hem tersanedeki kullanımıyla, hem de uluslararası standartlara göre yapılan testleri RINA'yı memnun edecek şekilde tamamlamasıyla ispat etti. Ahşap numunelerle yapılan yoğun test sürecinin sonuçları, ürünün teknik özelliklerini tasdik etti. DURATEK'in yapının zayıf halkalarından biri değil, tam tersine yapıda yer alan en sağlam halkalardan biri olduğu söylenebilir.''

Basında DSV - Duratek İşbirliği:

Charterworld

IBI News

Superyacht Business 

JEC Composites News