1 / 2
Kanat Üretimi
Epoksi Esaslı İnfüzyon Reçeteleri
1 / 2
Kanat Üretimi
Epoksi Esaslı İnfüzyon Reçeteleri

Enercon

Rüzgar Tribünleri

Enercon’un 68,8 metre boyundaki kanatları, İzmir’deki TPI Kanat Fabrikası’nda, DURATEK’te üretilen epoksi esaslı infüzyon reçineleri ile üretilmektedir.

2019 yılında rüzgâr için düzenlenen 2. YEKA ihalesi kapsamında Aydın, Muğla, Balıkesir ve Çanakkale illerinde kurulmak üzere 4 adet 250 MW’lık RES projesi ihale edilmiş, bunların ikisini Enercon, ikisini de EnerjiSA firmaları kazanmıştır. 2022 yılında bu iki firma kendi aralarında bir protokol imzalayarak, toplam 1.000 MW’lık projenin teknoloji tarafının Enercon, yatırım ve işletmeciliğinin de EnerjiSA tarafından yürütülmesi konusunda anlaşmışlardır. Proje için ilk kazma 2024 yılında vurulacak. 2026 yılına kadar ise proje tamamen işletmeye alınması planlanmaktadır.

Türkiye’nin bugün itibariyle toplam kurulu rüzgar enerjisi kapasitesinin 12 GW olduğu göz önüne alınırsa, kurulacak 1 GW’lık projenin boyutu daha iyi anlaşılır. Projenin toplam yatırım maliyeti 1.2 Milyar USD’dir. Bu proje ile 2,2 milyon ton karbon emisyonunun da önüne geçilmesi hedefleniyor.Bu projede kullanılacak olan Enercon E 138 türbinlerinin rotor çapı 138 m, kanat boyutu ise 66,8 m’dir. Bu türbinlerle 4,2 MW’a kadar enerji üretilebilmektedir. Türbinlerin kanatları 2023 yılı başından itibaren İzmir Menemen’deki TPI fabrikasında üretilmeye başlanmıştır. Bu projedeki kompozit imalatında kullanılan tüm epoksi esaslı infüzyon laminasyon sistemleri DURATEK tarafından üretilmektedir. Bu sayede DURATEK, epoksi esaslı laminasyon sistemlerini rüzgar enerjisi endüstrisinde kullanılan APQP standartlarına uygun olarak seri üreten ilk ve tek yerli firma olmuştur.

2023 yılında 50. Yılını kutlayacak olan DURATEK ve kardeş firmaları, Türkiye’de ilk defa epoksi esaslı reçine ve sertleştirici sistemlerinin üretimini yapan firmadır. DURATEK, el yatırması, vakum torbalama, vakum infüzyon, RTM, filament sargı, pultruzyon ve santrifüjlü döküm gibi farklı üretim yöntemlerine uygun epoksi esaslı laminasyon reçinelerini kompozit sektörü için üretmektedir. Deniz araçları, savunma sanayi, rüzgar enerjisi, boru ve tank üretimi, otomotiv gibi pek çok kompozit sektöründe DURATEK’in laminasyon sistemleri kullanılmaktadır. 2023 yılı içinde yapmış olduğu son yatırımlarla üretim kapasitesini 25.000 ton’a çıkartan DURATEK, diğer rüzgar OEM’lerinin ihtiyaçlarına da rekabetçi bir şekilde cevap verecek duruma gelmiş olacaktır.

YIL
2020
SEKTÖR
Enerji

Diğer Projeler

CSC Pata Negra

Basınçlı Tank ve Boru Üretimi