Galataport

Projesi

Türkiye Denizcilik İşletmeleri, sahil şeridinde mevcut antrepo ve depoları işletme hakkı devir modeliyle özelleştirmeyi planlar. Doğuş Grubu’nun Özelleştirme İdaresi tarafından 16 Mayıs 2013’te gerçekleştirilen Salıpazarı Limanı İhalesi’ni 702 milyon USD teklifle kazanmasının ardından Grup, Ocak 2014’te Bilgili Holding’e bağlı BLG Capital ile ortaklık gerçekleştirir ve bu ortaklıkla alanın geliştirme ve işletmesinden sorumlu Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş. kurulur.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. ile yapılan devir sözleşmesini takiben, Şubat 2014’te liman sahası bu şirket tarafından devralınır ve faaliyetlere başlanır. Şirketin ünvanı, Şubat 2018 itibariyle Galataport İstanbul Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş. olarak değişir.

2015 yılında başlanan inşaat, 2021 yılında tamamlandı ve hizmete açıldı. Karaköy İskelesi ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’ne ait bina arasında, Boğaz kenarında 1,2 km’lik bir sahil şeridine sahip projenin yatırım tutarı 1,7 milyar USD’dir. GP İst 7 milyonu yabancı her yıl 25 milyon ziyaretçi ağırlayacak. Proje kapsamında mürettebat dahil yaklaşık 1,5 milyon kruvaziyer yolcusunun da İstanbul’u ziyaret edeceği öngörülüyor.Galataport’ta DURATEK’in zemin kaplama sistemleri Gül Epoksi ve Uzman Boya uygulamacı bayileri tarafından başarıyla uygulanmıştır. 2019’da başlayan işler, 2022 yılında tamamlanmıştır.

Toplam olarak, 143.000 m2’lik 2400 araçlık yer altı otoparkının zemin kaplaması, 5.500 m2’lik kıyı şeridi yürüme yolları kaplaması ve 6.300 m2’lik yangın merdivenleri kaplaması işi yapılmıştır.

Teknik mahallerde yapılan kaplamalar antistatik özelliktedir. Bu kaplamalar, bu odalarda bulunan elektronik cihazların ürettiği statik elektriğin binanın topraklama sistemine ileterek korur. DURATEK ESD ve kondaktif özellikte kaplamaları bu yüzeylerde kullanılmıştır.

Rampalarda ise, araçların patinaj yapmasına veya kaymasına engel olacak özellikte pürüzlü kaymaz kaplama uygulanmıştır. Bu kaplama aynı zamanda sürtünmenin en fazla olduğu bu bölgelerde yüksek performans göstermektedir.

Galataport’un çeşitli bölümlerindeki duvarlar da DURATEK’in su bazlı epoksi boyası ile boyanarak koruma altına alınmıştır.

YIL
2020
SEKTÖR
İnşaat

Diğer Projeler

Eren-Enerji Termik Santral

Yapı Güçlendirme