L400

Sedef Tersanesi tarafından 2013 yılında kazanılan LHD (Landing Helicopter Dock-Amfibi Helikopter Gemisi) sınıfı gemi ihalesi sonucu TCG ANADOLU (L-400) gemisinin inşasına 2016 yılında başlandı. Gemi, 10 Nisan 2023’de Türk Deniz Kuvvetleri envanterine katıldı. TCG ANADOLU Türk Deniz Kuvvetleri için bir komuta merkezi ve amiral gemisi görevi görürken, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uzun süreli muharebe, uzun mesafeli askerî muharebe veya insani yardım operasyonları gibi çeşitli ihtiyaç ve gereksinimleri karşılayabilmekte.

Türk Deniz Kuvvetlerinin en büyük gemisi olan TCG ANADOLU; 231 m. boyunda, 32 m. genişliğinde ve 58 m yüksekliğindedir. Kıtalararası görev yapma kabiliyetine sahip 27.436 tonluk geminin tam yükle azami sürati 20,5 knot’dır.TCG ANADOLU’nun 5.440 metrekarelik uçuş güvertesinin tüm kaplaması DURATEK tarafından geliştirilmiş ve üretilmiş, Gölcük Tersanesi Komutanlığı ile birlikte yerlileştirilmiş, ve helikopter, İHA ve SİHA’ların sorunsuz iniş yapıp kalkabildikleri kaymaz kaplama özelliği taşımaktadır. Kaplama, Epoksi Esaslı Astar, Kaymaz Helikopter Pisti Zemin Kaplaması ve Poliüretan Markalama Boyası’ndan oluşmaktadır. Kaplama MIL PRF 24667 C ve 202-0000-6820-004-000-0 numaralı Gemi Helikopter Platformu Kaymaz Boya Sistemi Teknik Şartnamesinin tüm isterlerini karşılamaktadır. Ürünün tüm NATO gemilerinden kullanılması için NATO stok numarası da bulunmaktadır. DURATEK, Tersaneler Genel Müdürlüğü ile 2021 yılında Stratejik İşbirliği Anlaşması imzalamıştır.

TCG ANADOLU gemisinin güvertesi üzerindeki kaplamanın uygulaması HELİPLAT firması tarafından yapılmıştır.

TCG ANADOLU gemisine DURATEK’in sağlamış olduğu diğer ürün sistemi ise, PRC kaplama sistemidir. Geminin toplam 3.800 metrekarelik yaşam mahalleri, Reçine Esaslı Koruyucu Zemin Kaplama Malzemeleri Teknik Şartnamesi’ne uygun olan DURATEK’in PRC sistemi ile kaplanmıştır. Solventsiz Epoksi Astar, Epoksi Esaslı Tesviye Macunu, Poliüretan Ana Kat ve Poliüretan Vernik’ten oluşan kaplama sistemini de DURATEK, Gölcük Tersanesi Komutanlığı ile birlikte yerlileştirmiştir. Kaplamanın yanma geciktiricilik ve yanma anında düşük yoğunluklu ve zehirli olmayan duman çıkarma özelliği vardır. Türk Loydu sertifikasına sahiptir. Türk Donanması ve Sahil Güvenliği’ne ait gemilerde kullanılan ve NATO standartlarında DURATEK tarafından üretilen PRC kaplama sistemi, NATO stok numarasına sahip olup NATO gemilerinde de kullanılabilmekte, ayrıca sivil yolcu ve ticaret gemilerinde de uygulamaları bulunmaktadır.

YIL
2023
SEKTÖR
Savunma Sanayi

Diğer Projeler

Ares Tersanesi - Hücumbot

PRC